میوه فیسالیس گلخانه ای در بازار مشهد

میوه فیسالیس گلخانه ای با طعمی ترش و شیرین و شبیه به توت فرنگی و آناناس در ایران تولید می شود. این میوه صادراتی در بازارهای داخلی مانند بازار مشهد، تهران و… نیز با درجه کیفی خوب در دسترس است. 

میوه فیسالیس گلخانه ای در بازار مشهد

کلیاتی در مورد میوه فیسالیس

کلیاتی در مورد میوه فیسالیس

میوه فیسالیس از گیاهی بوته ای به دست آمده که نیاز به نور خوب، رطوبت عالی و خاک با زهکش مناسب دارد. خاستگاه فیسالیس مناطق گرمسیر استوایی است. از این رو با فراهم نمودن شرایط مشابه رشد مانند نور، دما و رطوبت در فضای گلخانه این گیاه قادر به رشد، تکثیر و نمو می باشد. طول عمر بوته های این گیاه از یکسال تا حداکثر چهار سال است.

فیسالیس طعمی ترش و شیرین (ملس) و مشابه توت فرنگی و آناناس دارد. میوه فیسالیس در یک پوشش گیاهی کاغذ مانند احاطه شده که به همین دلیل به آن “عروسک پشت پرده” نیز می گویند. این پوشش منحصر به فرد گیاه را از آلودگی و بیماری در امان نگه می دارد. این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است و خواص ضد سرطان دارد. این میوه حاوی ویتامین سی، نیاسین، تیامین، کلسیم، آهن و… است که میزان این عناصر بسته به شرایط اقلیمی کشت متفاوت است. میوه آن به شکل تازه در شیرینی پای، سالاد میوه و مصارف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بعد از برداشت اگر در دما، رطوبت، نور و شرایط مناسب و استاندارد نگهداری شود تا دو ماه ماندگاری دارد. خوردن میوه نارس ممکن است در بعضی افراد کمی سیستم گوارشی را اذیت کند. 

صادرات میوه فیسالیس ایرانی

صادرات میوه فیسالیس ایرانی

نکته مهم در کشت این گیاه این است که فقط نژاد خوراکی آن ارزش اقتصادی داشته و میوه آن ارزش دارد. این میوه امروزه جزو میوه های با ارزش، لوکس و صادراتی محسوب می شود. پرورش دهندگان بیشتر نژاد چند ساله این گیاه را به جهت اقتصادی بودن پرورش می دهند. بعضی نژاد ها یکساله هستند ولی بعضی نژاد ها ۳ تا ۵ سال عمر می کنند. 

تنها نژاد خوراکی این گیاه peruviana است و بقیه نژاد ها سمی بوده و فقط کاربرد دارویی دارند.

میوه فیسالیس ایرانی نیز به تازگی با تولید گلخانه ای در ایران باب شده و در دسترس است. صرفه اقتصادی خوبی دارد و در بازار داخلی در اغلب شهرها مانند تهران، مشهد و… به فروش می رسد. برخی گلخانه ها با تولید میوه با درجه کیفی مناسب زمینه را برای صادرات میوه فیسالیس را به کشورهای دیگر مثل ترکیه فراهم نموده اند. این گیاه در صورت عمل اوری صحیح قادر است تا ۵ کیلو تولید محصول کند. 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.